ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

علاوه بر ثبت شرکت، ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود و دیگر انواع آن ضروری است. در موارد خاصی مثل تغییر نوع شرکت قطعا باید تغییرات را ثبت نمایید در غیر این صورت ادامه فعالیت تان با مشکلات جدی مواجه می شود.

ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

اکثر اوقات تغییراتی که در شرکت ها از جمله شرکت مسئولیت محدود رخ می دهد بر حق و حقوق و وضعیت اشخاص ثالث هم اثر می گذارد. این مهم ترین دلیل برای الزام ثبت تغییرات شرکت می باشد. اطلاع این اشخاص از تغییرات شرکت مسئولیت محدود و یا دیگر شرکت ها باعث می شود از دردسرهای احتمالی برای صاحب یا صاحبان شرکت و همچنین اشخاص ثالث جلوگیری شود.

برای این که تغییرات لازم را ثبت کنید این کار از طریق سامانه پیش می رود. پس از آن هم آگهی تغییرات در روزنامه چاپ می شود تا همگان از وقوع این تغییرات مطلع شوند.

در ادامه توضیحات کاملی در مورد زمینه های الزامی برای ثبت تغییرات، نحوه ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود و برخی موارد مربوط به آن می خوانید.

 

شرکت مسئولیت محدود

ابتدا خوب است با مهم ترین مفاهیم درباره ثبت شرکت مسئولیت محدود آشنا شوید. همان طور که می دانید مسئولیت محدود یکی از انواع شرکت های تجاری است که هر شریک به اندازه آورده اش مسئولیت هم دارد. در صورتی که شرکت به دلایل مختلف از جمله ورشکستگی با انحلال شرکت رو به رو شود و دارایی کافی برای پرداخت بدهی ها نداشته باشد، هر کدام از شرکا به میزان سهم الشرکه خود در پرداخت بدهی های شرکت مسئول خواهند بود.

موارد گفته شده مهم ترین موضوعاتی بود که باید درباره شرکت مسئولیت محدود بدانید.

 

موارد ضروری در ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

همان طور که گفتیم اشخاص ثالث زیادی با شرکت مسئولیت محدود در ارتباط هستند که قطعا همیشه در داخل شرکت حضور ندارند! این موضوع باعث می شود آن ها از تصمیمات مهم بی خبر بمانند و این موضوع می تواند حق وحقوق آن ها را ضایع کند. ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود از چنین عواقبی جلوگیری می کند و در برخی زمینه ها الزامی است.

سوال بسیاری از افراد این است که چگونه متوجه شویم تغییر مشخصی نیاز به ثبت دارد یا نه؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت به صورت کلی هر تغییری که باعث تغییر در اساسنامه یا شرکت نامه شود و در حقوق اشخاص ثالث هم اثر بگذارد نیاز به ثبت دارد. این تغییرات باید در سامانه مربوطه ثبت گشته وسپس از طریق آگهی روزنامه هم منتشر و به اطلاع همگان رسانده شود.

موارد زیر نیاز به ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود خواهد داشت:

 • هر گونه تغییر در نام شرکت
 • هر گونه تغییر در موضوع فعالیت شرکت
 • تغییر در محل استقرار شرکت مسئولیت محدود
 • تغییر در میزان سرمایه اعم از کاهش و یا افزیش آن
 • هر گونه نقل و انتقال و تغییر در سهم الشرکه اعضاء شرکت
 • هر گونه تغییر در چینش هیات مدیره
 • تغییر شرکت از نوع مسئولیت محدود به نوعی دیگر
 • ایجاد شعبه یا شعبه های جدید
 • انحلال شرکت به دلایل مختلف
 • تمدید میزان فعالیت شرکت

موارد گفته شده مهم ترین مواری هستند که برای ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود ضروری می باشند. مدیران و یا نمایندگان شرکت موظف به ثبت این تغییرات در زمان مناسب هستند.

 

سامانه ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

قبل از این که سامانه مربوطه برای ثبت تغییرات شرکت ها راه اندازی شود باید به صورت حضوری برای انجام این کار به اداره مربوطه مراجعه می کردید اما اکنون این کار به سادگی و توسط سامانه انجام می شود. سامانه ای که ازطریق آن برای انجام این کار اقدام می کنید irsherkat.ssaa.ir است که در واقع همان سامانه ثبت شرکت ها است. حتما می دانید که بسیاری از امور مربوط به ثبت شرکت و مسائل حاشیه ای شرکت ها از طریق همین سامانه انجام می شود و احتمالا قبلا هم با آن سر و کار داشته اید.

 

مراحل ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

 • ابتدا وارد سامانه https://ssaa.ir/ شوید.
 • بر روی سربرگ صورتجلسه تغییرات کلیک نمایید.
 • مشخص کنید که می خواهید درخواست تان را با شناسه ملی شرکت ثبت کنید و یا بدون آن.
 • اطلاعات مربوط به جلسه مثل تاریخ، ساعت شروع و پایان، حد نصاب و نوع آن را وارد نموده و سپس عدد مربوط به تصویر امنیتی را هم وارد کنید.
 • نوع تصمیمی که گرفته اید و در صورتجلسه هم آمده است را از منوی کشویی بالای صفحه انتخاب نمایید.
 • در این مرحله از ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود نام افرادی که در جلسه حضور دارند و سمت آن ها را در کادرهای مربوط به خودشان وارد نموده و به مرحله بعد بروید.
 • تمامی اطلاعات ثبت شده را چک کنید. در صورتی که اطلاعات به درستی وارد شده است دکمه تایید را بزنید و کد رهگیری ثبت تغییرات را دریافت کنید.

** در نهایت وقتی اطلاعات ثبت شده توسط اداره ثبت شرکت ها تایید شود باید مدارک فیزیکی را برای آن اداره ارسال نمایید.

 

مدارک لازم برای ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

می دانیم که پس از ثبت تغییرات به صورت اینترنتی باید مدارک لازم را به صورت فیزیکی به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید. اما این مدارک چه هستند؟

لازم است در صورتجلسه ای تغییرات جدید شرکت ثبت شده و به امضای افراد حاضر در جلسه برسد. این صورتجلسه را باید همراه با اساسنامه جدید شرکت (با توجه به تغییرات اعمال شده) ارائه دهید.

اگر موضوع شرکت تغییری کرده است باید مجوزهای لازم برای موضوع جدید را دریافت کرده و به اداره ثبت شرکت ارائه کنید.

 

آگهی ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

تا این مرحله تغییرات شرکت مسئولیت محدود را ثبت کرده اید اما بدون انتشار آگهی باز هم در واقع این موضوع به اطلاع افراد دیگر نرسیده است. برای این آگاه سازی باید تغییرات را در روزنامه هم چاپ کنید.

این آگهی باید در روزنامه رسمی و نیز روزنامه کثیرالانتشار چاپ شود. در اساسنامه مشخص شده است که آگهی های مربوط به روزنامه کثیرالانتشار باید در کدام روزنامه چاپ شود و هم چنین مجمع عمومی سالانه در پایان هر سال مشخص می کند که برای سال بعد کدام روزنامه انتخاب شده است.

 

پیگیری صورتجلسه تغییرات شرکت چگونه است؟

پس از این که ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود را انجام دادید می توانید روند پرونده را پیگیری نمایید. درصورتی که همه مراحل به درستی انجام شده باشد باید مدارک فیزیکی را هم به اداره مربوطه ارسال نمایید.

علاوه بر این اشخاص ثالث هم می توانند از طریق سامانه دیگری برای استعلام ثبت تغییرات شرکت اقدام کنند.

 

نحوه پیگیری صورتجلسه تغییرات توسط نماینده شرکت

برای انجام این کار وارد سامانه ثبت شرکت ها شده و روی سربرگ پیگیری درخواست کلیک نمایید.

پس از آن از منوی نوع درخواست، گزینه صورتجلسه تغییرات را انتخاب کرده و کد پیگیری دریافت شده از سامانه را وارد نمایید. این کد قبلا در اختیار شما قرار داده شده است. علاوه بر این سیستم یک تصویر امنیتی هم از شما می خواهد که باید آن را وارد نمایید. پس از آن روی دکمه بازیابی درخواست کلیک کنید.

 

نحوه پیگیری صورتجلسه تغییرات توسط اشخاص ثالث

در صورتی که به عنوان فرد ثالث می خواهید این کار را انجام دهید باید وارد سایت

www.rrk.ir شوید. این وب سایت مربوط به روزنامه رسمی است که آگهی صورت جلسات شرکت های تجاری در آن ثبت می شود.

 • پس از این که وارد سامانه شدید از منوی سمت راست، گزینه آگهی های قانونی را کلیک نمایید.
 • در کادرهای مشخص شده اطلاعات لازم را وارد نموده و سپس بر روی دکمه “جستجو” کلیک نمایید.
 • اکنون در صورتی که تغییراتی برای شرکت مسئولیت محدود ثبت شده باشد می توانید آن را مشاهده نمایید. شما می توانید فایل تغییرات را دانلود نمایید.

 

هزینه ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود چقدر است؟

بسته به این که تغییرات شرکت مزبور در چه زمینه ای است هزینه این کار می تواند متفاوت باشد. گاهی هم این هزینه ها در شهرهای بزرگ و کوچک مثل بسیاری از هزینه های یدگر متفاوت است.

بسته به این که تغییرات در چه تعدادی انجام شده و تعداد صورت جلسات چند عدد است مشخص می شود که چقدر باید هزینه کنید. برای هر تغییر به صورت جداگانه صورتجلسه آن تنظیم شده و علاوه بر آن باید هزینه روزنامه رسمی را هم در نظر بگیرید.

در کل برای ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود با پرداخت روزنامه مبلغی حدود ۲ میلیون تومان در نظر بگیرید

 

سوالات متداول

آیا انحلال شرکت مسئولیت محدود باید ثبت شود؟

بله انجام این کار ضروری است. خوب است بدانید که وقتی انحلال شرکت را ثبت می کنید دیگر موضوع مالیات برایتان مطرح نخواهد بود. حتی اگر تاریخ فعالیت شرکت تمام شده و سپس برای انحلال آن تصمیم می گیرید باز هم باید این تغییر را ثبت کنید.

انتقال سرمایه مسئولیت محدود چگونه انجام می شود؟

برای این کار لازم است اکثریت شرکایی که  سه چهارم سرمایه شرکت متعلق به آن ها می باشد، نسبت به انجام آن راضی باشند. علاوه بردر نظر داشته باشید که کلیه تغییرات سرمایه را باید حتما با اطلاع و سند رسمی انجام دهید.

تماس با ما

 

۴.۷/۵ - (۳ نفر رای داده اند)

درباره ی نوشین حسینی

من نوشین حسینی هستم و از سال 1392 در زمینه خدمات اداری شرکتها و به صورت کاملا تخصصی در زمینه خدمات ثبتی فعالیت می کنم. تمام تلاشم طی این سالها این بوده است که بهترین خدمات را در جهت کمک به امور ثبتی شرکتها ارائه نمایم تا مدیران شرکتها در این خصوص خیالی آسوده داشته باشند.

۲ دیدگاه

 1. سلام تغییرات شرکت از زمانی که صورتجلسات رو به شما تحویل بدیم چند روز زمان میبره؟

  • سلام طبق میانگین زمانی که تغییرات شرکتها دارن آگهی میشن حدود ۱۴ روز ولی این زمان ممکنه در برخی موارد کمتر هم بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button