استعلام برند

استعلام برند چیست و از کجا باید برای این کار اقدام کنیم؟ وقتی می خواهید برندتان را ثبت کنید ابتدا باید مطمئن شوید که نام انتخابی شما قابل ثبت باشد. به انجام این کار استعلام برند گفته می شود. به ثبت رساندن برند کمک میکند بتوانید فعالیتی منحصر به فرد داشته باشید. استعلام برند باعث می شود کارهایتان در روند به ثبت، سریع تر پیش رفته و زمان هدر رفته نداشته باشید.

استعلام برند

چرا استعلام برند مهم است؟

همان طور که گفتیم نام برند شما باید منحصر به فرد باشد و به روند تشخیص این موضوع که آیا نام انتخابی منحصر به فرد هست یا خیر، استعلام برند گفته می شود.

مشابه بودن نام ها در برندهایی که هم طبقه باشند پدیرفته نمی شود ولی در طبقات مختلف می تواند انجام بگیرد. مثلا اگر شما در طبقه الف می خواهید برندی را ثبت کنید که در طبقه ب قبلا ثبت شده است، مشکلی پیش نمی آید.

درخواست استعلام برند

برای استعلام فوری و رایگان برند لطفا مشخصات خود و نام درخواستی را وارد کنید تا پس از استعلام توسط کارشناسان، همکاران ما برای اعلام نتیجه درخواست با شما در تماس باشند.

اقدام لازم برای استعلام برند

کسب و کارها به سرعت در حال پیشرفت هستند و برای عقب نماندن از این قافله قطعا باید به روز بود. تا این جا می دانیم که ثبت برند و قبل از آن استعلام برند امری کاملا ضروری است. خب چه باید بکنید؟

شما می توانید شخصا برای استعلام برند اقدام کرده و یا این که این کار را به کارشناسان ما در ثبت یاب بسپارید. انجام امور استعلام، ثبت برند، ثبت شرکت و.. توسط کارشناسان باعث می شود در وقت و هزینه هایتان صرفه جویی کنید.

در ادامه در مورد چگونگی استعلام برند بیشتر توضیح می دهیم.

مزایای استعلام برای برندها چیست؟

اقدام برای استعلام و انجام آن مزایای زیادی برای تمامی برندها دارد.

 • این کار باعث می شود برند تکراری ثبت نشود.
 • وقتی از قبل استعلام بگیرید در وقت و هزینه تان صرفه جویی می شود.
 • استعلام برند باعث می شود تمامی برندها بتوانند نام و فعالیت منحصر به فرد خودشان را داشته باشند.
 • در این مسیر با برندهای ثبت شده زیادی آشنا می شوید.
 • برندی که به ثبت می رسانید منحصر به فرد و خاص خودتان است.
استعلام برند از اداره

استعلام برند چگونه است؟

در این جا شما دو راه حل پیش رو دارید.

 • راه حل اول این است که به سامانه مربوط به اداره مالکیت معنوی به آدرس https://ipm.ssaa.ir/ مراجعه کرده و وارد پنجره جستجو علائم تجاری شوید. در این قسمت مانند راهنمای تصویری بالا، شما باید نام برندتان و همچنین طبقه ای که مد نظرتان است را جستجو نمایید. با این کار سابقه برند شما نمایش داده می شود. در صورتی که چیزی نمایش داده نشد یعنی این برند تا کنون ثبت نشده است.
 • در روش دوم شما می توانید به سامانه مربوط به روزنامه رسمی کشور با آدرس rrk.ir وارد شوید. در بخش آگهی های قانونی نوع آگهی را به عنوان علامت تجاری مشخص کرده و سپس اسامی ای که مد نظرتان هست را وارد نمایید.

طبیعی است اگر نام مشابهی میان نام های ثبت شده وجود داشته باشد، شما باید نام دیگری برای برندتان انتخاب نمایید.

استعلام برند رایگان

اگر بخواهید می توانید از طریق وب سایت ما و به صورت کاملا رایگان، استعلام برند را انجام دهید.

کارشناسان ما موارد مربوطه را پیگیری کرده و به شما گزارش می دهند.

نکات مهم در مورد برند

 • وقتی برندتان را ثبت نموده و مشغول به فعالیت شوید قانون از نام برند و کسب و کار شما حمایت می کند. اگر متوجه شوید افرادی با نام برند شما مشغول به فعالیت هستند می توانید از آن ها شکایت کرده و امور را پیگیری نمایید. با این افراد به صورت قانونی برخورد می شود، چون نام برند در واقع در انحصار شما است و شخص دیگری حق استفاده از آن را به هیچ صورتی ندارد.
 • شما می توانید در صورت لزوم برند خود را منتقل کنید. بدیهی است که هر چه برند شما اعتبار و سابقه بهتری داشته باشد، شرایط بهتری هم برای انتقال خواهد داشت.
 • برای به ثبت رساندن برند نیازی به پرداخت هزینه در زمینه مالیات، عوارض و.. ندارید. هزینه هایی که می پردازید مربوط به انجام امور ثبت و تمدید است.
 • می دانید که امکان به ثبت رساندن برند به صورت بین المللی هم وجود دارد؟ برای این کار کافی است اظهارنامه مربوطه را تکمیل کرده و هزینه آن را هم پرداخت نمایید.

با این کاربرند شما در ۸۶ کشور عضو معاهده ثبت می شود. مزیت بزرگ این روش این است که نیازی نیست برند را در تک تک کشورهای گفته شده به ثبت برسانید.

 چرا سخت گیری برای استعلام برند؟

برای خیلی از افراد سوال است که چرا در انتخاب نام برند سخت گیری می شود؟ این موضوع ربط مستقیمی به حفظ حق و حقوق صاحبان برندها دارد. در واقع این روال باعث می شود وقتی برندتان را ثبت کردید نگرانی ای از بابت سوء استفاده های احتمالی نداشته باشید.

 • شما چرا برند ثبت می کنید؟ قطعا با انجام این کار می خواهید فعالیت منحصر به فرد خودتان را داشته باشید. فعالیت های اقتصادی در زمینه رشد کشور موثر است و بنابراین قانون تمام تلاش خود را می کند تا از این فعالیت ها حمایت کند.
 • قانون به افراد اجاره نمی دهد نامی مشابه نام شما ثبت کنند و هم چنین اگر کسی از نام و نشان شما سوء استفاده کند به راحتی قابل تشخیص بوده و می توانید امور را از طریق قانون پیگیری کنید.
 • تصور کنید اداره مالکیت صنعتی کاری به کار برندها نداشته باشد!! اتفاقی که می افتد این است که هرگز نمی توانید مطمئن شوید که برندتان منحصر به فرد مانده است.
 • هم چنین به ثبت رساندن برند باعث می شود بتوانید نمایندگی هم داشته باشید.

۳ راه مطمئن برای استعلام

۱- اولین وساده ترین راه این است که این کار را به کارشناسان ما بسپارید.

۲- می توانید به سامانه  اداره مالکیت صنعتی مراجعه کرده، استعلام برندتان را انجام دهید. در این جا یک نکته مهم وجود دارد. هنگام استعلام از این طریق برندهایی که در حال ثبت هستند و هنوز روند ثبت شان تکمیل نشده در نظر گرفته نمی شود. طبیعی است که طبقه بندی ها هم کامل نیست و در نتیجه این استعلام، قطعی نیست.

۳- شما می توانید به صورت حضوری امور را پیش ببرید. این کار قطعا زمان و انرژی زیادی از شما می گیرد چون امور اداری همیشه وقت گیر هستند. مسئله بعدی این است که تنها شعبه اداره ثبت در ایران در تهران واقع است.

عدم تجربه هم در اینجا می تواند باعث تعویق بیشتر کارتان شود.

 نام های قابل ثبت در ایران

خوب است بدانید چه نام هایی در کشورمان قابل ثبت است.

مواردی وجود دارد که در کشورهای دیگر قابل ثبت است و در ایران خیر.

 • کلمه ها، واژگان، عبارات ترکیبی، علائم و تصویرها و همچین نمادهای مختلف قابل ثبت است.
 • منظور از عبارات ترکیبی عباراتی است که از ترکیب حروف، اعداد و کلمه ها تشکیل شده باشد.
 • جالب است بدانید کشورهای دیگر امکان به ثبت رساندن بوها، صداها . شعارهای تبلیغاتی را هم به شما می دهند. در ایران به صورت کلی فقط می توانید آنچه قابل رویت است را ثبت نمایید. این موارد می تواند رنگی یا سیاه و سفید باشد.

مواردی که نمی توانید ثبت کنید

رعایت برخی نکات باعث می شود در زمان استعلام برند، وقت تان هدر نرود. عناوینی که نمی توانید به ثبت برسانید به شرح زیر است.

 • کلمات عام را نمی توانید ثبت کنید. این کلمات موضوعی کلی را نشان می دهند. به عنوان مثال کلمه غذا کلمه ای عام است و قابل ثبت به عنوان نام برند نیست.
 • کلماتی که به صورت کلی یک موضوع را تعریف می کنند قابل استفاده نیستند. مثلا کلمه شیرین به یک مجموعه ای از طعم ها اشاره می کند و کلمه خاصی محسوب نمی شود.
 • شما نمی توانید تصاویر افراد مقدس را ثبت نمایید.
 • هر آن چه با موازین فرهنگی و شرعی ایران مخالف باشد قابل ثبت نیست.
 • امکان به ثبت رساندن نمادهای مشخص هم وجود ندارد. مثلا پرچم های کشورها، اسامی معروف و.. قابل ثبت نیستند.

توجه کنید

 • برند شما نباید شامل یکی از کلمات و عباراتی باشد که قبلا به ثبت رسیده اند.
 • اسامی ای که قبلا به ثبت رسیده اند را نمی توانید ثبت کنید.
 • برند شما نباید مشابهتی با برندهای ثبت شده داشته باشد. در این صورت تشابه پیش آمده دردسرساز می شود.
 • نام برند باید کاملا یکتا و منحصر به فرد باشد.

در صورتی که این موارد را در نظر بگیرید برند شما ثبت شده و دارای شماره ثبت خواهد بود. مالکیت این برند تماما در اختیار خود شما است.

پس از استعلام برند چه کاری باید کرد؟

پس از این که استعلام گرفتید و نام انتخابی تان تایید شد باید آن را ثبت کنید. به ثبت رساندن برند خودش داشتن مدارک مشخص و طی کردن مراحل مربوطه را می طلبد. این کار را هم می توانید به کارشناسان ما در ثبت یاب بسپارید و هم می توانید خودتان پیگیری کنید.

نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که نداشتن تجربه و آگاهی کافی می تواند انجام امور را با تاخیر مواجه کند. اتلاف هزینه و انرژی معمولا در چنین موقعیتی پیش می آید.

استعلام برند جهانی

استعلام برند به صورت جهانی به راحتی استعلام برند برای داخل کشور نیست. پیشنهاد ما به شما این است که حتما از کارشناسان آگاه کمک بگیرید.

استعلام برند در مجموعه ما چه به صورت داخلی و چه خارجی، کاملا رایگان انجام می شود.

وضعیت نام انتخابی شما پس از استعلام برند

جوابی که برای استعلام برند خود دریافت می کنید، بسته به شرایط می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • برند شما ۵۰ درصد قابلیت ان را دارد که به ثبت برسد.
 • نام انتخابی شما با برندهای دیگر شباهت دارد.
 • برند و علامت شما در قسمت لوگو با برندهای دیگر تشابه دارد.
 • عنوان و لوگو هر دو مشابه برند دیگری هستند.

بسته به این که چه جوابی دریافت می کنید باید برای اصلاحات لازم اقدام نمایید.

استعلام آنلاین برای برند

باید بگوییم همه استعلام ها به صورت آنلاین انجام می شود. فرقی ندارد که شما خودتان استعلام گرفته اید یا این کار را کارشناسان ما برایتان انجام داده اند، در هر صورت به صورت آنلاین انجام می شود. می توان نتیجه گرفت که برگه یا سندی برای این منظور به شما تحویل داده نمی شود.

می پرسید اگر سند احتیاج باشد چه؟ اگر شما به هر دلیلی نیاز به ابلاغیه یا مورد مشابه دارید باید اظهارنامه تان را به اداره مالکیت معنوی فرستاده و سپس مراحل را دنبال کنید.

اعتبار برند چند ساله است؟

وقتی استعلام گرفتید و ثبت برندتان را انجام دادید می توانید به فعالیت از طریق آن بپردازید. اما سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح است این است که آیا اعتبار برند همیشگی است؟ قطعا خیر.

برندی که به ثبت می رسانید برای مدت ۱۰ سال اعتبار دارد. این موضوع به این معنی نیست که پس از ۱۰ سال برندتان دیگر برای شما نخواهد بود. تنها کاری که باید بکنید این است که برای تمدید اعتبار برند خود اقدام نمایید.

هزینه استعلام برند چقدر است؟

همان طور که حدس می زنید استعلام برای برند شامل هزینه خاصی نمی شود. کارشناسان ثبت یاب هم این کار را برایتان به صورت رایگان انجام می دهند.

زمان لازم استعلام برای برند چقدر است؟

از آن جایی که این کار به صورت آنلاین انجام می شود، زمان خاصی نیاز نداشته و معمولا به صورت فوری انجام می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *