استعلام برند

استعلام برند چیست و از کجا باید برای این کار اقدام کنیم؟ وقتی می خواهید برندتان را ثبت کنید ابتدا باید مطمئن شوید که نام انتخابی شما قابل ثبت باشد. به انجام این کار استعلام برند گفته می شود. به ثبت رساندن برند کمک میکند بتوانید فعالیتی منحصر به فرد داشته باشید. استعلام برند باعث می شود کارهایتان در روند به ثبت، سریع تر پیش رفته و زمان هدر رفته نداشته باشید.

استعلام برند

 

استعلام ثبت برند

همان طور که گفتیم نام برند شما باید منحصر به فرد باشد و به روند تشخیص این موضوع که آیا نام انتخابی منحصر به فرد هست یا خیر، استعلام ثبت برند گفته می شود.

مشابه بودن نام ها در برندهایی که هم طبقه باشند پدیرفته نمی شود ولی در طبقات مختلف می تواند انجام بگیرد. مثلا اگر شما در طبقه الف می خواهید برندی را ثبت کنید که در طبقه ب قبلا ثبت شده است، مشکلی پیش نمی آید.

درخواست استعلام برند

برای استعلام فوری و رایگان برند لطفا مشخصات خود و نام درخواستی را وارد کنید تا پس از استعلام توسط کارشناسان، همکاران ما برای اعلام نتیجه درخواست با شما در تماس باشند.

 

۳ روش استعلام دقیق برند قبل از ثبت

در این جا شما ۳ راه حل پیش رو دارید:

۱) راه حل اول این است که به سامانه مربوط به اداره مالکیت معنوی به آدرس https://ipm.ssaa.ir/ مراجعه کرده و وارد پنجره جستجو علائم تجاری شوید. در این قسمت مانند راهنمای تصویری بالا، شما باید نام برندتان و همچنین طبقه ای که مد نظرتان است را جستجو نمایید. با این کار سابقه برند شما نمایش داده می شود. در صورتی که چیزی نمایش داده نشد یعنی این برند تا کنون ثبت نشده است.

 

استعلام برند از اداره

 

۲) در روش دوم شما می توانید به سامانه مربوط به روزنامه رسمی کشور با آدرس rrk.ir وارد شوید. در بخش آگهی های قانونی نوع آگهی را به عنوان علامت تجاری مشخص کرده و سپس اسامی ای که مد نظرتان هست را وارد نمایید.

 

استعلام برند از روزنامه رسمی

 

۳) در روش سوم قبل از درخواست ثبت برند و علامت تجاری، از طریق فرم بالا درخواست خود را ثبت کرده و منتظر بمانید کارشناسان ثبت یاب در سریع ترین زمان ممکن به شما نتیجه را اعلام می نمایند. طبیعی است اگر نام مشابهی میان نام های ثبت شده وجود داشته باشد، شما باید نام دیگری برای برندتان انتخاب نمایید.

 

مزایای استعلام برای برندها چیست؟

شاید باورش برایتان سخت باشد اما مهم ترین بخش در فرآیند ثبت یک نام تجاری، استعلام برند قبل از ثبت می باشد:

 • این کار باعث می شود درخواست برند تکراری ارسال نشود.
 • با استعلام و اطلاع از قابل ثبت برودن برند در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود.
 • استعلام برند باعث می شود از اقدامات رقبای خود در خصوص برندسازی مطلع شوید.
 • در این مسیر با برندهای ثبت شده زیادی آشنا می شوید.
 • در صورت نیاز به اطلاع از مالکیت برند های ثبت شده می توانید از این طریق از مشخصات مالک هر برندی مطلع شوید.

 

نکات مهم در مورد برند

 • وقتی برندتان را ثبت نموده و مشغول به فعالیت شوید قانون از نام برند و کسب و کار شما حمایت می کند. اگر متوجه شوید افرادی با نام برند شما مشغول به فعالیت هستند می توانید از آن ها شکایت کرده و امور را پیگیری نمایید. با این افراد به صورت قانونی برخورد می شود، چون نام برند در واقع در انحصار شما است و شخص دیگری حق استفاده از آن را به هیچ صورتی ندارد.
 • شما می توانید در صورت لزوم برند خود را منتقل کنید. بدیهی است که هر چه برند شما اعتبار و سابقه بهتری داشته باشد، شرایط بهتری هم برای انتقال خواهد داشت.
 • برای به ثبت رساندن برند نیازی به پرداخت هزینه در زمینه مالیات، عوارض و.. ندارید. هزینه هایی که می پردازید مربوط به انجام امور ثبت و تمدید است.
 • می دانید که امکان به ثبت رساندن برند به صورت بین المللی هم وجود دارد؟ برای این کار کافی است اظهارنامه مربوطه را تکمیل کرده و هزینه آن را هم پرداخت نمایید.

با این کاربرند شما در ۸۶ کشور عضو معاهده ثبت می شود. مزیت بزرگ این روش این است که نیازی نیست برند را در تک تک کشورهای گفته شده به ثبت برسانید.

 

اهمیت استعلام برند قبل از ثبت

برای خیلی از افراد سوال است که چرا در انتخاب نام برند سخت گیری می شود؟ این موضوع ربط مستقیمی به حفظ حق و حقوق صاحبان برندها دارد. در واقع این روال باعث می شود وقتی برندتان را ثبت کردید نگرانی ای از بابت سوء استفاده های احتمالی نداشته باشید.

 • شما چرا برند ثبت می کنید؟ قطعا با انجام این کار می خواهید فعالیت منحصر به فرد خودتان را داشته باشید. فعالیت های اقتصادی در زمینه رشد کشور موثر است و بنابراین قانون تمام تلاش خود را می کند تا از این فعالیت ها حمایت کند.
 • قانون به افراد اجاره نمی دهد نامی مشابه نام شما ثبت کنند و هم چنین اگر کسی از نام و نشان شما سوء استفاده کند به راحتی قابل تشخیص بوده و می توانید امور را از طریق قانون پیگیری کنید.
 • تصور کنید اداره مالکیت صنعتی کاری به کار برندها نداشته باشد!! اتفاقی که می افتد این است که هرگز نمی توانید مطمئن شوید که برندتان منحصر به فرد مانده است.
 • هم چنین به ثبت رساندن برند باعث می شود بتوانید نمایندگی هم داشته باشید.

 

 نام های قابل ثبت در ایران

خوب است بدانید چه نام هایی در کشورمان قابل ثبت است.

مواردی وجود دارد که در کشورهای دیگر قابل ثبت است و در ایران خیر.

 • کلمه ها، واژگان، عبارات ترکیبی، علائم و تصویرها و همچین نمادهای مختلف قابل ثبت است.
 • منظور از عبارات ترکیبی عباراتی است که از ترکیب حروف، اعداد و کلمه ها تشکیل شده باشد.
 • جالب است بدانید کشورهای دیگر امکان به ثبت رساندن بوها، صداها . شعارهای تبلیغاتی را هم به شما می دهند. در ایران به صورت کلی فقط می توانید آنچه قابل رویت است را ثبت نمایید. این موارد می تواند رنگی یا سیاه و سفید باشد.

 

مواردی که نمی توانید ثبت کنید

رعایت برخی نکات باعث می شود در زمان استعلام برند، وقت تان هدر نرود. عناوینی که نمی توانید به ثبت برسانید به شرح زیر است.

 • کلمات عام را نمی توانید ثبت کنید. این کلمات موضوعی کلی را نشان می دهند. به عنوان مثال کلمه غذا کلمه ای عام است و قابل ثبت به عنوان نام برند نیست.
 • کلماتی که به صورت کلی یک موضوع را تعریف می کنند قابل استفاده نیستند. مثلا کلمه شیرین به یک مجموعه ای از طعم ها اشاره می کند و کلمه خاصی محسوب نمی شود.
 • شما نمی توانید تصاویر افراد مقدس را ثبت نمایید.
 • هر آن چه با موازین فرهنگی و شرعی ایران مخالف باشد قابل ثبت نیست.
 • امکان به ثبت رساندن نمادهای مشخص هم وجود ندارد. مثلا پرچم های کشورها، اسامی معروف و.. قابل ثبت نیستند.

توجه کنید

 • برند شما نباید شامل یکی از کلمات و عباراتی باشد که قبلا به ثبت رسیده اند.
 • اسامی ای که قبلا به ثبت رسیده اند را نمی توانید ثبت کنید.
 • برند شما نباید مشابهتی با برندهای ثبت شده داشته باشد. در این صورت تشابه پیش آمده دردسرساز می شود.
 • نام برند باید کاملا یکتا و منحصر به فرد باشد.

در صورتی که این موارد را در نظر بگیرید برند شما ثبت شده و دارای شماره ثبت خواهد بود. مالکیت این برند تماما در اختیار خود شما است.

 

پس از استعلام برند چه کاری باید کرد؟

پس از این که استعلام گرفتید و نام انتخابی تان تایید شد باید آن را ثبت کنید. به ثبت رساندن برند خودش داشتن مدارک مشخص و طی کردن مراحل مربوطه را می طلبد. این کار را هم می توانید به کارشناسان ما در ثبت یاب بسپارید و هم می توانید خودتان پیگیری کنید.

اگر استعلام برندتان را گرفته اید و تا اندازه زیادی از قابل ثبت بودن آن مطلع شدید حتما در اولین فرصت برای ثبت آن اقدام کنید.

نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که نداشتن تجربه و آگاهی کافی می تواند انجام امور را با تاخیر مواجه کند. اتلاف هزینه و انرژی معمولا در چنین موقعیتی پیش می آید.

 

استعلام برند جهانی

 

استعلام برند جهانی

استعلام برند به صورت جهانی به راحتی استعلام برند برای داخل کشور نیست. پیشنهاد ما به شما این است که حتما از کارشناسان ثبتی کمک بگیرید.

استعلام برند در مجموعه ما چه به صورت داخلی و چه خارجی، کاملا رایگان انجام می شود.

 

اطلاعاتی که با استعلام برند بدست می آورید

جوابی که برای استعلام برند خود دریافت می کنید، بسته به شرایط می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • برند شما ۵۰ درصد قابلیت ان را دارد که به ثبت برسد.
 • نام انتخابی شما با برندهای دیگر شباهت دارد.
 • برند و علامت شما در قسمت لوگو با برندهای دیگر تشابه دارد.
 • عنوان و لوگو هر دو مشابه برند دیگری هستند.

بسته به این که چه جوابی دریافت می کنید باید تصمیم بگیرید که این نام را درخواست بدهید یا خیر.

 

استعلام آنلاین برند

باید بگوییم همه استعلام ها به صورت آنلاین انجام می شود. فرقی ندارد که شما خودتان استعلام گرفته اید یا این کار را کارشناسان ما برایتان انجام داده اند، در هر صورت به صورت آنلاین انجام می شود. می توان نتیجه گرفت که برگه یا سندی برای این منظور به شما تحویل داده نمی شود.

می پرسید اگر سند احتیاج باشد چه؟ اگر شما به هر دلیلی نیاز به ابلاغیه یا مورد مشابه دارید باید اظهارنامه تان را به اداره مالکیت معنوی فرستاده و سپس مراحل را دنبال کنید.

 

تماس با ما

 

سوالات متداول

❓ درخواست ثبت علامت تجاری پیش ثبت نام چگونه است؟

اگر می خواهید بدانید که آیا یک علامت تجاری قبلا ثبت شده است (خواه می خواهید بدانید مالک این علامت تجاری کیست یا اگر می خواهید آن را ثبت کنید) کافی است اطلاعات آن را در وب سایت های معرفی شده وارد کنید.

❓ آیا دریافت اطلاعات در مورد استعلام برند هزینه دارد؟

فرایند کسب اطلاعات در مورد استعلام برند کاملا رایگان بوده و تنها نیاز به تجربه دارد.

❓ آیا استعلام زمان می برد؟

جستجوی علامت تجاری در وب سایت ما در کمتر از یک ساعت امکان پذیر است.

❓ اعتبار برند چند ساله است؟

وقتی استعلام گرفتید و ثبت برندتان را انجام دادید می توانید به فعالیت از طریق آن بپردازید. اما سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح است این است که آیا اعتبار برند همیشگی است؟ قطعا خیر. برندی که به ثبت می رسانید برای مدت ۱۰ سال اعتبار دارد. این موضوع به این معنی نیست که پس از ۱۰ سال برندتان دیگر برای شما نخواهد بود. تنها کاری که باید بکنید این است که برای تمدید اعتبار برند خود اقدام نمایید.

❓ هزینه استعلام برند چقدر است؟

همان طور که حدس می زنید استعلام برای برند شامل هزینه خاصی نمی شود. کارشناسان ثبت یاب هم این کار را برایتان به صورت رایگان انجام می دهند.

❓ زمان لازم استعلام برای برند چقدر است؟

از آن جایی که این کار به صورت آنلاین انجام می شود، زمان خاصی نیاز نداشته و معمولا به صورت فوری انجام می گردد.

۴.۶/۵ - (۲۹ نفر رای داده اند)

درباره ی نوشین حسینی

من نوشین حسینی هستم و از سال 1392 در زمینه خدمات اداری شرکتها و به صورت کاملا تخصصی در زمینه خدمات ثبتی فعالیت می کنم. تمام تلاشم طی این سالها این بوده است که بهترین خدمات را در جهت کمک به امور ثبتی شرکتها ارائه نمایم تا مدیران شرکتها در این خصوص خیالی آسوده داشته باشند.

۶ دیدگاه

 1. سلام من یه استعلام برند گرفتم اسمی که می خواستم ثبت شده ۲ سال پیش می خواستم ببینم با این شرایط شانسی دارم برای درخواست این برند؟

  • سلام وقت بخیر
   در صورتی که در همان طبقه مورد نظر شما ثبت شده باشد متاسفانه امکان ثبت این برند مورد نظر غیر ممکن خواهد بود.

 2. سلام من یه درخواست استعلام برند ثبت کردم ممنون میشم همکارانتون بررسی کنن به من اطلاع بدین

  • سلام امیر علی عزیز
   همکاران ما در کمترین زمان برند مورد نظر رو بررسی می کنن و با شماره ای که اعلام کردین تماس می گیرن.

 3. سلام اگر استعلام یک برند بگیریم قابل ثبت باشه ولی بعد درخواست رد بشه چه کاری میشه کرد؟

  • سلام بستگی به علت رد داره، کارشناس اعلام می کنن که علت چیه و بر اساس این علت باید مجدد با شرایط جدید اظهارنامه ارسال بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button