ثبت برند مواد غذایی

ثبت برند مواد غذایی از آنجایی دارای اهمیت بالایی می باشد که فعالین در این زمینه باید به صورت اجباری برای برند مواد غذایی خود اقدام کنند. درواقع مواد غذایی جز کسب و کارهایی می باشد که قانون برای این طبقه اجبار در نظر گرفته است. پس گرفتن بسیاری از مجوز های فعالیت وابسته به ثبت برند مواد غذایی می باشد.

ثبت برند مواد غذایی

مراحل ثبت برند مواد غذایی

مراحل  ثبت برند مواد غذایی مانند دیگر طبقات بوده و هیچ تفاوتی در روند آن در اداره مالکیت معنوی وجود ندارد. از مهم ترین مودارک مورد نیاز درخواست ثبت برند داشتن مجوز فعالیت معتبر بوده که حتما باید داشته باشید. در ادامه به شما آموزش می دهیم که از کجا شروع کنید و چه مراحلی را طی کنید.

🔎 نام مورد نظر را استعلام بگیرید

استعلام برند در واقع مهم ترین کاری است که باید انجام دهید. چرا؟ چون اگر عین و یا مشابهه نام انتخابی شما ثبت شده باشد، نام تایید نمی شود و در این میان وقت و انرژی تان هم هدر خواهد رفت.

📑 مدارک لازم را آماده کنید

پس از این که استعلام نام انجام شد باید تمامی مدارک لازم را آماده کنید. این مدارک بسته به طبقه، تعداد کالا و حقیقی یا حقوقی بودن فرد می تواند متفاوت باشد.

📤 اظهارنامه خود را آنلاین ارسال کنید

اکنون باید اظهارنامه مربوط به برند را ثبت نمایید. این کار و البته همه مراحل به صورت اینترنتی و خیلی ساده قابل انجام است. برای این کار وارد سایت مالکیت معنوی به آدرس https://iripo.ssaa.ir/ شوید و از طریق منوی ثبت نام کارتابل خود را ایجاد کنید. پس از ایجاد کارتابل از طریق لینک آموزش به راحتی اظهارنامه خود را ارسال کنید.

منتظر نظر کارشناس بمانید

پس از این که اظهارنامه تکمیل و ارسال شد برای ثبت برند مواد غذایی باید منتظر بمانید تا ۳ کارشناس پرونده شما را بررسی نمایند. پس از این ۳ نفر در نهایت هم رئیس اداره، پرونده را بررسی می کند. اگر همه این مراحل به درستی طی شود و مشکلی وجود نداشته باشد، در ادامه هزینه های مربوط به دو نوبت آگهی روزنامه رسمی و حق الثبت را هم باید پرداخت کنید.

✅ سند برند را دریافت کنید

در آخر سند ۱۰ ساله به صورت فایل PDF در سامانه و کارتابل شما آماده دانلود خواهد بود و شما تا ۱۰ سال مالک و صاحب این برند خواهید بود.

 

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، بعد از استعلام حتما بررسی کنید که مدارک مورد نیاز را داشته باشید، با توجه به سخت گیری های اداره مالکیت معنوی، داشتن مدارک لازم از سخت ترین مراحل ثبت برند مواد غذایی خواهد بود. ما در ادامه به مدارکی که باید داشته باشید اشاره می کنیم:

مدارک برای اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی لازم است مدارک زیر را برای ثبت برند مواد غذایی آماده کنند.

 • کپی از شناسنامه و کارت ملی فرد لازم است.
 • شماره تلفن همراه به نام متقاضی
 • در صورتی که برند لاتین است باید کپی برابر اصل کارت بازرگانی و یا عضویت در اتاق بازرگانی را داشته باشید.
 • بسته به نوع فعالیت و در صورت نیاز باید مجوز فعالیت تان را هم ارائه دهید.
 • آدرس ایمیل و شماره تماس ثابت
 • آدرس و کد پستی
 • تصویر برند یا لوگو، در صورتی که برند شما رنگی است باید تصویر برندتان نیز رنگی ارائه شود.

مدارک برای اشخاص حقوقی

مدارک لازم برای این اشخاص هم از قرار زیر است:

 • یک کپی از روزنامه رسمی ثبت شرکت لازم است.
 • اگر آگهی تغییرات ثبت شده، یک کپی از این آگهی هم لازم است.
 • برای تمامی افراد صاحب حق امضاء باید کپی شناسنامه و کارت ملی را ارائه دهید.
 • ارائه مجوز فعالیت به نام شرکت لازم است.
 • آدرس و کد پستی
 • ایمیل و شماره تلفن ثابت
 • تصویر برند یا همان لوگو
 • شماره موبایل به نام افراد دارای حق امضای شرکت
 • اگر قرار است برند لاتین ثبت کنید باید کپی برابر با اصل کارت بازرگانی و یا عضویت در اتاق مربوطه را ارائه دهید.

مدت زمان ثبت برند مواد غذایی

دریافت برند مواد غذایی چقدر زمان می برد؟

برای ثبت برند مواد غذایی هم مانند دیگر برندها باید زمانی را صبر کنید. برای این کار حدودا ۲ ماه زمان لازم دارید. دقت کنید که منظورمان کل زمان لازم از اولین قدم تا آخرین قدم است. یعنی در این زمان، بررسی کارشناسان و انجام مراحل بعدی تا تقدیم سند برند به شما در نظر گرفته شده است.

موضوعی که باید به آن دقت کنید این است که خود شما هم در این که این زمان چقدر طول بکشد نقش دارید. اگر نقصی در مدارک وجود داشته باشد و یا هر مرحله دیگری از کار به درستی پیش نرود طبیعی است که باید زمان بیشتری را برای رفع نواقص و موارد مشابه در نظر بگیرید.

 

دلایل ثبت برند مواد غذایی چیست؟

مواد غذایی را می توان از مهم ترین نیازهای بشر دانست. طبیعی است که برای فعالیت در این زمینه باید سخت گیری های زیادی اعمال شود تا دولت از سلامت مواد غذایی و به تبع آن سلامت جامعه مطمئن شود.

برای بسیاری از زمینه ها ثبت برند ممکن است ضروری نباشد اما برای فعالان عرصه مواد غذایی، ثبت برند مواد غذایی یک ضرورت است. دلیل این موضوع هم همان طور که گفتیم اهمیت و حساسیت این فعالیت ها می باشد.

 

طبقات مواد غذایی

همان طور که می دانید هر برند بسته به نوع فعالیت آن در طبقه و یا طبقات خاصی ثبت می شود. مثلا طبقات ۲۹ تا ۳۲ مربوط به ثبت برند مواد غذایی است. به عنوان مثال برای فعالیت در زمینه انواع نوشیدنی ها باید برند را در طبقه ۳۲ ثبت کنید و یا محصولات کشاورزی در طبقه ۳۱ ثبت می گردد.

وقتی هدف و نوع فعالیت تان مشخص شود به سادگی می توان مشخص نمود که برندتان باید در چه طبقه و یا طبقاتی ثبت گردد.

 

مزایای فعالیت در زمینه مواد غذایی

اگر هنوز در حال فکر کردن به این موضوع هستید که آیا فعالیت در زمینه مواد غذایی می تواند به نفع تان باشد یا خیر، این قسمت را برای شما می نویسیم. خوب است بدانید یکی از مهم ترین و پر سودترین بازارهای هر کشور، حوزه مواد غذایی است.

هر چه سریع تر شروع کنید و بیشتر به کسب و کارتان رشد دهید بیشتر هم می توانید از این بازار عظیم سود ببرید و علاوه بر آن به مردم مان خدمت کنید.

افرادی که در زمینه تولید و بسته بندی فعالیت می کنند می دانند که در چند سال گذشته حوزه مواد غذایی تا چه حد فعالیت بیشتری داشته است و به تبع آن تقاضا برای ثبت برند مواد غذایی هم بیشتر شده است. دلیل این موضوع منفعت فعالیت در این زمینه می باشد. با رشد تورم و مسائل اقتصادی شاید بسیاری از ما از خریدهایی مثل طلا، لباس و غیره صرف نظر کنیم اما خرید غذای سالم هیچ وقت از نظر مردم دور نمی شود.

در حوزه مواد غذایی شاهد تنوع زیادی هستیم. برای فعالیت در این زمینه لازم نیست که حتما چیزی تولید کنید هر چند این قسمت، مهم ترین بخش است. اما در کنار تولید می توانید به بسته بندی، انبار، دپو کردن و موارد مشابه هم مشغول شوید. علاوه بر این ها فعالیت در زمینه های ارسال، تبلیغات مختلف، برندسازی و غیره هم برای تولید کنندگان لازم است.

منظورمان این است که وقتی به تولید مواد غذایی مشغول می شوید شما در چندین زمینه مختلف دیگر هم کار آفرینی می کنید. چنین فعالیت بزرگی باید بتواند خودش را به صورت منحصر به فرد معرفی کند تا دچار از هم پاشیدگی نشود. ثبت برند مواد غذایی همان فعالیتی است که باعث می شود بتوانید منحصر به فرد بمانید.

تماس با ما

۴.۸/۵ - (۱۲ نفر رای داده اند)

درباره ی نوشین حسینی

من نوشین حسینی هستم و از سال 1392 در زمینه خدمات اداری شرکتها و به صورت کاملا تخصصی در زمینه خدمات ثبتی فعالیت می کنم. تمام تلاشم طی این سالها این بوده است که بهترین خدمات را در جهت کمک به امور ثبتی شرکتها ارائه نمایم تا مدیران شرکتها در این خصوص خیالی آسوده داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button