کد فراگیر

اگر تبعه کشوری غیر از ایران هستید ولی در ایران مقیم شده اید به کد فراگیر نیاز خواهید داشت. همانطور که اتباع ایرانی، کد ملی دارند و از کد ملی برای کارهای اداری مختلف استفاده می کنند اتباع خارجی نیز از کد فراگیر استفاده می کنند. پس کد فراگیر برای اتباع خارجی مقیم در ایران کار همان کد ملی را انجام می دهد.

همانند کد ملی، منحر به فرد است و اتباع غیر ایرانی با این کد، شناسایی می شوند. کدی که باید برای آن، ثبت نام کنید مدارک تحویل دهید و در نهایت بتوانید آن را دریافت کرده و برای کارهای اداری، تجاری، مالیاتی، آموزش، بیمه و … از آن استفاده کنید.

کد فراگیر

آیا همه اتباع خارجی نیاز به کد فراگیر دارند؟

این سوال را نمی‌توان با قاطعیت به صورت  بله یا خیر پاسخ داد زیرا که همه چیز به اهدافی بستگی دارد که اتباع خارجه از اقامت در ایران دارند. در ادامه به لیستی از اهداف، اشاره می‌کنیم که اگر اتباع خارجه بخواهند آنها را دنبال کنند به کد فراگیر، نیاز خواهند داشت:

۱- اگر اتباع خارجه بخواهند در ایران، هر گونه شرکت یا موسسه ای تاسیس کنند.

۲- برای کار کردن اتباع خارجه در شرکت ها، موسسات و سازمان های ایرانی به عنوان کارگر، پیمانکار و …

۳- برای اخذ ویزای کاری و اقامت قانونی در ایران

۴- برای اخذ کد اقتصادی و هرگونه پرداخت مالیات توسط اتباع خارجه در ایران

۵- برای آوردن نمایندگی شرکت ها و کمپانی‌های خارجی به ایران

۶- برای مشارکت در فعالیت های اقتصادی با شرکت های ایرانی، تاسیس شرکت های مشارکتی و …

۷- برای بازرگانی و واردات کالا به ایران

۸- برای تحصیل در ایران به عنوان دانش آموز یا دانشجو، شرکت در آزمون‌های دانشگاهی، کنکور و امثال اینها.

۹- برای گرفتن گواهینامه در ایران

۱۰- برای بازکردن حساب بانکی

۱۱- برای استفاده از خدمات بیمه درمانی تامین اجتماعی.

 

فرم درخواست کد فراگیر

برای درخواست اخذ کد فراگیر یا فیدا کد لطفا اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا کارشناسان ثبت یاب برای ارائه خدمات با شما در ارتباط باشند.

 

مدارک مورد نیاز برای کد فراگیر اتباع

بسته به اینکه بخواهید در ایران به عنوان یک شخص حقیقی فعالیت کنید یا به عنوان یک شرکت (شخص حقوقی) مدارک متفاوتی برای کد فراگیر نیاز خواهید داشت. اگر می‌خواهید به عنوان شرکت  فعالیت کنید در فرم ثبت نام فیدا کد، باید اطلاعات جامعی در مورد شرکت خود ارائه دهید.

از جمله عنوان شرکت، شهر و کشور محل ثبت شرکت، شماره و تاریخ ثبت، مدارک ثبت شرکت، نوع شرکت و عرصه فعالیت آن، آدرس دفتر مرکزی، کدپستی، شماره تلفن شرکت و … شاید هم به عنوان شخصی حقیقی نیاز به کد فراگیر دارید. در این صورت مدارکی که باید در هنگام ثبت نام برای فیدا کد ارائه دهید بسیار کمتر هستند. ممکن است صرفا به کپی پاسپورت و چند پرده عکس پرسنلی ۳ در ۴، کار شما راه بیفتد.

البته دقت کنید که فیدا کد، یک کد شخصی و منحصر به فرد است. خب این مسئله ممکن است نوعی از ابهام را در درک کد فراگیر شرکتی برای شما ایجاد کند. فرضا می‌خواهید یک شرکت در ایران ثبت کنید ولی نمی‌توانید تمام پرسنل خود را که فرضا همگی غیر ایرانی هستند تنها با یک کد فیدا در ایران مقیم کنید. بلکه باید برای هر یک از افراد، اعم از کارمند، کارگر یا اعضای هیات مدیرۀ شرکت به صورت مجزا کد فیدا درخواست دهید.

اگر هنوز این مسئله را به خوبی درک نکرده‌اید بهتر است از  یک موسسه حقوقی معتبر مشاوره بگیرید. این موضوعی مهم در مورد فعالیت پرسنلی است که می‌خواهید در شرکت خود و در ایران مستقر کنید. بسیار پیش آمده است که اتباع خارجه‌ای که قصد فعالیت شرکتی در ایران را داشته اند به دلیل درک ناکافی در این زمینه، دچار مشکل شده اند. مثلا نتوانسته اند برخی از افراد اصلی خود را در ایران مستقر کنند.

نمونه کد فراگیر

آیا فیدا کد محدودیت زمانی دارد؟

وقتی کد فراگیر شما صادر شد می‌توانید از همان کد، بارها و برای مقاصد مختلف استفاده کنید دقیقا مانند کد ملی که کاربردی نامحدود دارد. در نتیجه، نیاز نیست برای هر فعالیت و کار متفاوتی، کدی مجزا داشته باشید. نکته دیگر اینکه کد فیدای شما برای همیشه متعلق به شما باقی می‌ماند و به شخص دیگری واگذار نمی‌شود.

این کد، منقضی نمی‌شود و نیاز به آپدیت یا ثبت نام دوره ای ندارد و هیچ ربطی به تعداد مسافرت‌های ورود و خروج شما نیز ندارد. نکته دیگر اینکه این کد صرفا جهت شناسایی شما و در داخل ایران کاربرد دارد. به این نکات توجه کنید تا مورد سوء استفادۀ افراد سودجو قرار نگیرید و هزینه ای اضافه پرداخت نکنید.

 

چرا برای کدِ فیدا از موسسات کمک بگیریم؟

بسیاری از اتباع خارجی که برای کار، تحصیل، تجارت یا هر هدف دیگری به ایران مهاجرت می‌کنند، برای گرفتن کد فراگیر به موسسات حقوقی مراجعه می‌کنند. این اقدام، دلایل متنوعی دارد؛ مثلا ممکن است تفاوت‌های فرهنگی و زبانی برای اتباع خارجه چالش‌هایی ایجاد کنند.

ثانیاً، اتباع خارجی، ممکن است با نظام حقوقی ایران آشنا نباشند و نیاز به توضیحات دقیق و مشاوره حرفه ای داشته باشند تا بتوانند بهترین تصمیمات را بگیرند. کارهای ثبت نام یا ارسال مدارک اگر توسط خود اتباع انجام شود ممکن است با اشتباهاتی همراه باشند.

اشتباهاتی که می‌توانند دریافت کد فراگیر را به تعویق بیندازند و اتباع خارجی را در رسیدن به اهدافشان با مشکل مواجه کنند. به این دلایل، اتباع خارجه تمایل دارند به کمک موسسات حقوقی ثبت نام کد فراگیر خود را انجام دهند. آنها می‌خواهند هر چه سریعتر این کد را دریافت کنند و در پروسه ثبت نام و دریافت فیدا کد، دچار مشکلات احتمالی نشوند.

 

تفاوت کد فراگیر با شناسه فراگیر در چیست؟

آنچه که تاکنون در این نوشته گفته شد در مورد کد فراگیر بوده است. کد فراگیر، کدی ۱۲ رقمی است و با شناسه فراگیر متفاوت است. یکی از این تفاوت های این دو  در این است که کد فراگیر سامانۀ به خصوصی دارد که با مراجعه به آن و ارسال مدارک می‌توانید به صورت آنلاین برای این کد ثبت نام کنید. البته این کد را به صورت حضوری نیز می‌توان از دفتر کفالت اتباع شهر محل سکونت خود دریافت کنید.

منتها شناسه فراگیر کدی ۱۶ رقمی است که برای دریافت آن باید صرفا به صورت حضوری به اداره گذرنامه مراکز استان‌ها مراجعه کنید. شناسه فراگیر بر روی پاسپورت شما درج خواهد شد. برای اینکه جزئیات و تفاوت های این دو، به صورت کامل برایتان روشن شود بهتر است از یک موسسه قانونی معتبر مشورت بگیرید.

کارت آمایش

آیا با کارت آمایش کد فراگیر نیاز است؟

برخی از اتباع خارجی مقیم ایران دارای کارتی موسوم به کارت آمایش هستند. کارتی که نقش گذرنامه موقت را ایفا می کند و به صورت سالانه برای اتباع تمدید می شود. صدور کارت های آمایش به صورت مرحله ای است و هر ساله این اتفاق نمی افتد ولی تاکنون چند مرحله به اتباع خارجی که قصد اقامت موقت در ایران را دارند اینگونه از کارت ها داده شده است.

افرادی که کارت آمایش داشته باشند دیگر برای کارهای معمولی و فردی، نیازی به کد فراگیر نخواهند داشت. کدی ۸ رقمی بر روی کارت های آمایش وجود دارد که با کد فراگیر یا شناسه فراگیر متفاوت است و نباید اینها را با هم اشتباه بگیرید.

کارت های آمایش برای دارندگان آنها یک سری از مزایا دارند مثلا برخورداری از بیمه سلامت رایگان و … در عین حال، ممکن است محدودیت هایی نیز برای اتباع خارجه ایجاد کنند.  مثلا آنها نمی توانند آزادانه از استانی به استان دیگر مسافرات کنند و نیازی به برگه تردد خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از کارت ها نیز می‌توانید از موسسات حقوقی معتبر مشاوره بگیرید.

 

هزینه صدور کد فراگیر چقدر است؟

اگر بتوانید خودتان از طریق سامانه مربوطه (Cafenet-online.ir) برای کد فراگیر ثبت نام کنید تنها هزینه ثبت نام خود سامانه را پرداخت خواهید کرد. این هزینه تا تاریخ نگارش این نوشته مبلغی اندکی خواهد بود. منتها به دلیل دشواری هایی که ممکن است این ثبت نام برای اتباع خارجی داشته باشد آنها غالبا از موسسات حقوقی برای این ثبت نام کمک می گیرند. درنتیجه باید تعرفه ای مازاد بر هزینه ثبت نام را به این موسسات پرداخت کنند.

تعرفه اینگونه موسسات کاملا مشخص نیست و ممکن است هر یک، تعرفه متفاوتی را بابت خدمات خود از شما بگیرند. بنابراین توصیه می‌شود معتبر ترین موسسات فعال در این زمینه را انتخاب کنید تا با هزینه ای منصفانه و معقول بتوانید کد فراگیر خود را دریافت کنید.

 

در این نوشته به برخی از سوالات رایجی که در پیرامون موضوع کد فراگیر وجود دارد پاسخ داده شد. همانطور که گفته شد این کد مختص به اتباع خارجی مقیم در ایران است شهروندانی که مدارک هویتی ایرانی دارند به آن نیازی ندارند. به دلیل احتمال تغییر قوانین مربوطه یا شرایط ثبت نام کد فراگیر بهتر است در کنار مطالعه این نوشته با یک موسسه حقوقی معتبر نیز مشورت کنید.
۴.۷/۵ - (۱۰ نفر رای داده اند)

درباره ی نوشین حسینی

من نوشین حسینی هستم و از سال 1392 در زمینه خدمات اداری شرکتها و به صورت کاملا تخصصی در زمینه خدمات ثبتی فعالیت می کنم. تمام تلاشم طی این سالها این بوده است که بهترین خدمات را در جهت کمک به امور ثبتی شرکتها ارائه نمایم تا مدیران شرکتها در این خصوص خیالی آسوده داشته باشند.

۱۰ دیدگاه

 1. هنوز سيستم بسته است ؟

 2. سلام الان کد فراگیر صادر می کنید

 3. سلام چطوری برگه کد فراگیر به دست من میرسه و من در استان بوشهر هستم

 4. سلام. کد فراگیر با کد یکتا چه فرقی داره؟ کد یکتا رو از کجا میشه گرفت؟

  • سلام و درود
   کد فراگیر برای امور افتتاح حساب یا ثبت شرکت به کار برده میشه ولی کد یکتا برای امور حقوقی و ثبت اسناد رسمی به کار برده میشه، از طریق وزارت امور خارجه می تونید دریافت کنید.

 5. سلام گرفتن کد فراگیر برای اتباع افغانی چقدر طول میکشه؟

  • سلام درود
   بین ۳ تا ۷ روز کاری زمان میبره که این تاریخ دقیقی معمولا نداره ولی این بازه زمانی رو در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button